« Svibanj 2024 »

Korisne stranice

Turopolje-izlet kolektiva povodom Dana učitelja

I ove godine, obilježili smo "Dan učitelja" izletom, a ove godine posjetili smo naše Turopolje.

Kao i svake godine, i ove godine u našoj školi obilježili smo "Dan učitelja" izletom po našem kraju. Ove godine obišli smo Turopolje i neke od kapelica koje se tamo nalaze.

Krenuli smo iz Velike Gorice ujutro u osam sati te krenuli prema Lukavcu i Dubrancu. Voditelj nam je bio Kazo Šipušić.

Prvo stajalište bilo nam je na Lukinić Brdu. Posjetili smo kapelicu Sv. Ivana Krstitelja. Stara kapela je porušena godine 1876, a ova današnja nastala je 1908. godine.  Gradili su je majstori iz Čičke Poljane, Marko i Jura Janković. Temelji su joj zidani, a dio kapelice je izgrađen od drvenih planjki. Podignuta je zaslugom Josipa pl. Pucekovića koji je bio u Dubrancu, a drvo za njezinu izgradnju poklonila je plemenita općina Turopolje.

Sljedeća postaja bili su Lijevi Štefanki gdje smo obišli kapelu Sv. Jurja. Ova je kapela jedna od najstarijih podružnica župe Pokupsko. Kapelica je nastala na prijelazu u 18. stoljeće. Domaći je tesar dao građevini ovaj prastari oblik, jer je skolopove što međusobno učvršćuju "planke" tesao grubo kao i brvi stijena.

Zatim smo krenuli prema Pokupskom gdje smo svratili u Pokupsko Cerje, i posjetili kapelicu Sv. Petra i Pavla, izgrađenu 1932. godine.

Zatim smo se zaustavili na Kupi gdje nas je primio načelnik općine Pokupsko, koji je našoj školi darovao dvije monografije o njihovoj općini.

Zatim se uputili u Roženicu gdje smo obišli kapelicu Sv. tri Kralja, te na Cvetković Brdo u kapelu Sv. Roka.

Nakon iscrpnog dana, uputili smo se na Ključić Brdo gdje smo ručali kod gospodina Nikole Grđana, a da bi nam ručak bio ugodniji potrudio se gospodin Kruno Stepinac koji nas je uveseljavao živom glazbom.

A sljedeće godine nastavljamo izletom po Pisarovini...

objavio: Maja Mačinko   datum: 14. 10. 2008.