« Svibanj 2024 »

Korisne stranice

Književni susret s Pajom Kanižajem

O knjigama, pjesmicama i pričama u Mjesecu Hrvatske knjige razgovarali smo u utorak 28. listopada s našim dragim gostom, književnikom  Pajom Kanižajem. Susret je protekao u veselom raspoloženju.

Pajo Kanižaj, rođen 1939. u Đelekovcu pokraj Koprivnice, suvremeni je dječiji pjesnik i pripovjedač. Piše poeziju prožetu humorom, igrom, grafičkim simbolima i jezičnim igrama. Piše i na kajkavštini.

Najpoznatije su mu zbirke pjesama, BILA JEDNOM JEDNA PLAVA, ŠARABARA, PRSLUK PUCAM. Napisao je zanimljivu i šaljivu autobiografsku knjigu proze ZAPISI ODRASLOG LIMAČA, koja na duhovit način krši norme standardnog jezika i pravopisa oživljavajući sjećanja na nesputani svijet dječije igre.

Bio je glavni urednik humorističko-satiričnih časopisa: „Paradoks“, „Paradoksi“ i „Žalec“, kao i urednik za humor u „Studentskom listu“, „Vjesniku“ i „Večernjem listu“. Veči dio radnog vijeka proveo je na televiziji, gdje je bio urednik zabavnih emisija, humorističkih serija i serija za djecu.

Aforizmi su mu prevođeni na desetak jezika i uvršteni i nekoliko domaćih i stranih antologija.

Dobitnik je više nagrada za humor i satiru.

Na početku književnog susreta Šafranić Lucija iz 5.c i  Ivan Fujs iz 5. d razreda pročitali su zanimljivu priču o knjigama.

Knjiga

Bolje je često nositi knjige u torbi nego samo jedanput nositi glavu u torbi!

Mada se nekad mogla nositi i glava u torbi, ako su u torbi bile zabranjene knjige.

Iste knjige mogu biti u jednom vremenu zabranjene, a u drugom se mogu naći na počasnoj polici.

Zidovi knjige zovu se korice, između kojih stanuju stranice.

Korisne stranice mogu imati i uha, ako njihovi vlasnici nemaju sluha za knjigu.

I najveća stranica, ispunjena mnoštvom slova, može biti prazna, a ima knjiga koje su i između redaka vrlo rječite.

Da li je knjiga teška ili laka, također ne ovisi o njezinoj težini. Umjesto ogrlicama, narukvicama, medaljonima, knjige s kite ilustracijama.

Oni koji knjige kupuju za ukrašavanje polica glavu nose uglavnom za ukras.

Knjige mogu biti najbolji prijatelji, ali ih treba znati izabrati - kao i prijatelje.

S dobrom knjigom , kao i s dobrim, treba se često družiti.

Možda ovo slovo o knjizi jednom nađete u nekoj knjizi.

P.S. Što sam vam rekao!

(Pajo Kanižaj)

objavio: Davorka Facko-Vnučec   datum: 28. 10. 2014.