Učenička zadruga Eugen

Završno putovanje mladih zadrugara Karlovac-Rijeka-Omišalj

Pedeset mladih zadrugara, koji su kroz školsku godinu aktivno sudjelovali u radu naše učeničke zadruge, uputili su se na zajedničko druženje i fakultativno putovanje u Karlovac,Rijeku i Omišalj. Učenicima su u pratnji bile voditeljice sekcija Martina Filipović i Kristina Panižić, te voditeljica učeničke zadruge Nataša Čurić.

Zadrugari su na potovanje krenuli u 7.30 ispred škole. Prvo su se uputili prema gradu Karlovcu. Putem su zadrugariimali ulogu turističkih vodića te su govorili drugim zadrugarima u autobusu o znamenitostima koje ih putem čekaju. Na početku su zadrugarke Franka i Mia upoznale zadrugare s posebnostima grada Karlovca.

U Karlovcu su obišli najprije Nacionalno svetište svetog Josipa. Kratko ih je tamo dočekao i pozdravio upravitelj svetišta mons. Antun Sente. Nakon toga zadrugari Gita i Toni govorili su o povijesti svetišta i njegovom vjerskom ali i kulturnom i umjetničkom značaju.

Nakon svetišta, uslijedio je doručan na otvorenom i šetnja na Stari grad Dubovac. Gore su zadrugari uživali u svježem zraku i razgledali su zidine.

Uslijedio je nastavak putovanja u Rijeku. Prvo su zadrugarke Ema i Lucija govorile o povijesti i zanimljivostima grada Rijeke, a nakon njih zadrugarke Bruna i Elena govorile su o Trsatu i svetištu.

Dolaskom u Rijeku zadrugari su prvo obišli Gradinu i učinili zajedničku fotografiju.

Nakon obilaska Gradine uslijedio je obilazak svetišta i pokrajnih kapela.

Učenici su imali priliku vidjeti sliku Majke milosti koju je prema predaji naslikao evanđelist Luka.

Uputili su se potom niz stube Petra Kružića. Ukupno su prošli čak 564 stube i spustili se do katedrale.

Katedrala sv. Vida u Rijeci, nije samo duhovno središte grada, nego i jedna od najvećih kulturnih vrijednosti u kojoj se nalaze zanimljive relikvije te čudotvorno raspelo koje se staro gotovo tisuću godina.

Nakon kulturnog, duhovnog i tjelesnog uzdizanja, uslijedio je svima najviše očekivani dio. Uputili smo se na otok Krk. O zanimljivostima otoka Krka govorili su nam zadrugari Bruno i Jan. Slobodno vrijeme uz kupanje i društvene igre uslijedilo je na plaži u Omišlju nakon čega su se uputili svojim domovima.

Zadrugari su tijekom putovanja bili veseli i društveni, poštivali su sva zadana pravila ponašanja te su ovo putovanje ocijenili kao jedno od najboljih na kojem su bili dodjelivši u anketi ocjenu zadovoljstva 9.45/10. Istaknuli su kako su im uglavnom sve aktivnosti bile dobre, a kupanje je bilo najpopularnija aktivnosti.

Povratak je bio iza 20.00 sati.

objavio: Nataša Čurić   datum: 13. 6. 2023.