Nacionalni kviz za poticanje čitanja 2023.

Nacionalni kviz za poticanje čitanja je natjecanje organizirano u Mjesecu Hrvatske knjige  s ciljem da se dodatno potakne čitanje kod mladih čitatelja viših razreda osnovne škole.

Ove godine čitamo:

Volker Mehnert, Claudia Lieb: Alexander von Humboldt (s njemačkoga prevela Lara Hölbling Matković)
Stefan Boonen: Nahoče iz Wammerswalda (s nizozemskog prevela Svetlana Grubić Samaržija)
Frances Hodgson Burnett: Tajni vrt (s engleskoga preveo Ivan Ott)►

Kviz se realizira putem mreže narodnih i školskih knjižnica u Hrvatskoj i u suradnji s Gradskom knjižnicom Subotica.

Kviz se tradicionalno provodi u Mjesecu hrvatske knjige, a od 1998. godine organiziraju ga Knjižnice grada Zagreba – Hrvatski centar za dječju knjigu i Odjel za djecu i mladež s Mediotekom Gradske knjižnice. Od 2011. godine kviz se provodi online, a od 2019. godine prilagođen je i prikazu na pametnom telefonu.

Ovogodišnje izdanje pod nazivom Književnost bez granica! bit će posvećeno prevoditeljima, odnosno književnom prevođenju.. Ovogodišnji slogan glasi Nek' ti riječ ne bude strana(c)…. Naziv kviza je Pronađeni u prijevodu.

Nacionalni kviz za poticanje čitanja, kao jedan od središnjih programa manifestacije, nosi naziv Nije lako kad si mlad.

I ove godine nastavljamo s online izvorima informacija vezanim uz tri knjige. Kroz kviz će djeca moći puno naučiti o knjigama i njihovim autorima, temama o kojima pišu, likovima, a vođeni načelima medijske pismenosti i ogromnog virtualnog prostora koji nudi provjerene informacije koje su i korisne i zanimljive djeci.

Kviz će se moći riješiti u razdoblju od sredine rujjna do sredine listopada 2023. godine. Popis pobjednika bit će objavljen na mrežnoj stranici kviza početkom studenoga 2023. godine.

Na završnoj svečanosti Nacionalnog kviza za poticanje čitanja javno se izvlače glavna i utješne nagrade, uz prigodan kulturni program.

objavio: Administrator   datum: 24. 8. 2023.