Nacionalni kviz za poticanje čitanja 2023.

Male knjižničarke su na satu grupe, 12. listopada,  ispunile online Nacionalni kviz za poticanje čitanja, natjecanje organizirano s ciljem da se dodatno potakne čitanje kod mladih čitatelja viših razreda osnovne škole. Kviz se tradicionalno provodi u Mjesecu hrvatske knjige, a od 1998. godine organiziraju ga Knjižnice grada Zagreba – Hrvatski centar za dječju knjigu i Odjel za djecu i mladež s Mediotekom Gradske knjižnice. Od 2011. godine kviz se provodi online, a od 2019. godine prilagođen je i prikazu na pametnom telefonu.  ►

Ovogodišnja manifestacija Mjesec hrvatske knjige pod nazivom Književnost bez granica! posvećena je prevoditeljima, odnosno književnom prevođenju, a ovogodišnji slogan glasi Nek' ti riječ ne bude strana(c)…Nacionalni kviz za poticanje čitanja, kao jedan od središnjih programa manifestacije, nosi naziv Pronađeni u prijevodu. Ove godine čitali smo: Volker Mehnert, Claudia Lieb: Alexander von Humboldt (s njemačkoga prevela Lara Hölbling Matković); Stefan Boonen: Nahoče iz Wammerswalda (s nizozemskog prevela Svetlana Grubić Samaržija); Frances Hodgso Burnett: Tajni vrt (s engleskoga preveo Ivan Ott).

objavio: Administrator   datum: 13. 10. 2023.