Ritmovi Afrike

Da su ritmovi i zvuci Afrike zanimljivi, uvjerili su se članovi Etno-skupine i daroviti učenici jer su 15. svibnja 2024. godine sudjelovali na glazbenoj radionici djembe bubnjeva. Silvia Vrsalović, viša kustosica (pedagoginja) upoznala je učenike s predmetima  iz Zbirke izvaneuropskih kultura koji su izloženi u prizemlju Etnografskog muzeja. Uglavnom je riječ o darovima istraživača, putnika, pomoraca i umjetnika. Posebnu vrijednost imaju Zbirka Dragutina Lermana, koji je bio u službi Slobodne Države Kongo u drugoj polovici 19. stoljeća i Zbirka braće Seljan, koji su na prijelazu 19. u 20. stoljeće istraživali u Etiopiji i Južnoj Americi. Među brojnim izloženim predmetima ističu se samurajski oklop iz Japana, slike na kori eukaliptusa iz Australije, tsantsu – smanjena glava neprijatelja iz Brazila i figure s moćima iz Konga. U afričkoj zbirci imaju različite glazbene instrumente, pored ostalih i bubnjeve iz središnjeg dijela Afrike. No, to nisu djembe bubnjevi koji potječu iz zapadne Afrike. Danas su djembe vrlo popularni i u nas. Na  radionici su učenici svirali djembe bubnjeve te su uspjeli vrlo brzo uspješno pohvatati upute djembe majstora Marka. (D.A.)

objavio: Administrator   datum: 16. 5. 2024.

Ukupno: 1208392