Tehnologija i održivost ruku pod ruku: Stručnjak iz Španjolske u našoj školi

Od 12. do 14. veljače 2025., naša škola ugostila je Pabla Zuloagu Betancourta, pozvanog stručnjaka iz Španjolske, u sklopu našeg Erasmus+ projekta “Od EGOcentrizma do EKOcentrizma – put koji mijenja budućnost”. Tijekom tri dana učenici, učitelji i roditelji sudjelovali su u inspirativnim radionicama i predavanjima o ulozi tehnologije u održivom razvoju i obrazovanju.

Radionice i interaktivna predavanja

Prvi dan (12. veljače) započeo je dočekom i predstavljanjem Hrvatske, Turopolja i naše škole. Prezentaciju je pripremila i održala članica našeg Erasmus+ tima, učiteljica Informatike, Antonija Vnučec u našoj lijepoj knjižnici, koju, kao i uvijek, prigodno uresi naša knjižničarka, Davorka Facko Vnučec. Nakon toga, učenici 4. b razreda sudjelovali su na nastavi Informatike u radionici “Istražujemo okoliš uz pomoć P-Bit uređaja”, dok su učenici 8. c i 8. d razreda putničke grupe raspravljali o utjecaju tehnologije na svakodnevni život i obrazovanje.

Drugog dana (13. veljače) učenici I. turnusa imali su priliku isprobati POWAR STEAM uređaje na interaktivnom štandu u školskom hodniku, dok su nakon toga učenici 8. c i 8. d razreda koji čine goričku grupu, sudjelovali na radionici “Integracija tehnologije u održivo obrazovanje”, također na nastavi Informatike. Niti naši učitelji nisu ostali ‘kratkih rukava’. Na interaktivnom su predavanju dobili korisne smjernice o inovativnim metodama poučavanja o održivosti. Dan je zaključen predavanjem za roditelje pod nazivom “Tehnologija, kritičko razmišljanje i održivost – kako pomoći djeci?”

Trećeg je dana (14. veljače) Pablo, zahvaljujući sigurnoj ruci našeg domara Rajka Miloša za upravljačem školskog kombija, posjetio područne škole u Dubrancu i Lukavcu, gdje su nas lijepo dočekali i ugostili učitelji Gordana, Andreja, Zdenko, Valentina, Martina V., Irena, Maja, Martina M., Mihaela i Amra te njihovi učenici, koji su potom sudjelovali na radionicama “Mjerenje podataka o okolišu” koristeći digitalne senzore P-Bit uređaja za mjerenje temperature, vlage tla i zraka, te jačine svjetlosti i zvuka. U provedbi radionica svesrdno su im pomagali učenici 7. c i 7. d razreda, Goričani: Lukas Đ., Anabela J., David J., Kiara Č., Paula S., Dorijan L., Tibor M., Tin Kr., Noa J. i Roko.

Imali smo sreću što je pao snijeg, jer se tako naš gost prvi puta u životu susreo s tom prirodnom pojavom i uvjereni smo da nikad neće zaboraviti svoj posjet Hrvatskoj i našoj školi! Naravno, iskoristili smo priliku za snježne radosti i gradnju snjegovića.

Po povratku u matičnu školu, učenici 7. c i 7. d razreda nastavili su s istraživanjem tehnologije kroz radionicu na satu Informatike. Usliejdilo je cijelopopodnevno snimanje podcasta “Tehnologija za budućnost”, u kojem su učenici postavljali brojna zanimljiva pitanja našem gostu koji je s njima podijelio svoja iskustva, razmišljanja i dojmove. U snimanju podcasta sudjelovali su također učenici 7. c i 7. d razreda, putnici iz područnih škola: Paula Z., Kaja, Nika R., Tin Ko., Luka F., Luka G., Nika O., Ema Đ. i Lena M., uz učenice 4. b razreda, Janu, Juditu i Milu.

Završni dio programa uključivao je i dodjelu certifikata zahvale kojega je izradila članica Erasmus tima, učiteljica Tehničke kulture Kristina Panižić, a u ime svih učenika i djelatnika škole Pablu dodijelila Erasmus koordinatorica, učiteljica Informatike Dalia Kager.

Velik odaziv i pozitivan učinak

Pokazatelj uspješnosti ove trodnevne aktivnosti bio je veliki interes i angažman učenika i učitelja.

Ukupno je u svim aktivnostima sudjelovalo 212 učenika od 1. do 8. razreda te 42 učitelja.

Zahvaljujemo se Pablu Zuloagi Betancourtu na njegovom znanju, trudu i inspiraciji za poučavanje o održivosti koju je podijelio s nama. Također, posebno hvala svim našim vrijednim učenicima koji su pomagali u provedbi radionica i snimanju podcasta! Posebna zahvala ide i svim našim kuharicama i spremačicama za uvijek svježu kavu (koja nam je i trebala) te spreman obrok za okrijepu. Radujemo se novim prilikama za suradnju i daljnji razvoj digitalnih i održivih kompetencija naših učenika i učitelja!

Fotografije i detalje s aktivnosti možete pogledati u galeriji ispod, te video svih aktivnosti pogledati na našem YouTube kanalu i Instagram profilu škole.

P.S. podcast stiže uskoro 😉

Skip to content