Čitanje ne poznaje granice/ Branje ne pozna meja

Četvrta je godina sudjelovanja u projektu Čitaje ne poznaje granice / Branje ne pozna meja. Partneri u projektu su nam učenici OŠ Rodica iz grada Domžale u Republici Sloveniji. Učenici naše škole čitaju Priče za laku noć slovenske književnice Ele Peroci, a slovenski učenici čitaju Čudnovate zgode šegrta Hlapića. Osim što čitamo, upoznajemo jedni druge, upoznajemo običaje i kulturu Hrvatske i Slovenije. Obično se družimo na kraju nastavne godine, no ove godine to neće biti moguće zbog epidemije koronavirusa.

Ove godine u projektu sudjeluju učenici 3.a razreda i učiteljica Lidija Detelić.

Kako je trenutno sve online, tako smo i mi predstavili dio našeg rada izradom trojezične online slikovnice u web alatu StoryJumper https://www.storyjumper.com/book/read/80038115/5e84f2c7b59f0

Službena stranica projekta:https://citanjenepoznajegranice.weebly.com/

Opći podatci:
Čitanje ne poznaje granice/Branje ne pozna meja,  projekt je  za promociju čitanja i nacionalnog identiteta te  razvoja različitih vrsta pismenosti. Pokrenut je povodom Europske godine čitanja naglas (2013.)

Svrha projekta:
Osnovna svrha  projekta je unaprijediti čitanje i razumijevanje pročitanog  poticanjem  čitanja naglas, pridobiti djecu kako bi  čitala s voljom i radošću i tako stekla naviku  svakodnevnog čitanja, odnosno učenja. Unaprijediti upotrebu informacijsko-komunikacijske tehnologije, razvijati različite vrste pismenosti, poticati istraživačko učenje i kritičko mišljenje. Provedbom projekta važno je poticati dječju znatiželju kako bi se aktivno i kvalitetno uključivala u istraživanje nepoznatog služeći se različitim informacijskim  izvorima.  Promicati hrvatski identitet.

Ciljevi projekta:
⋄  promicanje i poticanje čitanja naglas
⋄  unaprjeđivanje  čitalačkih sposobnosti i vještina
⋄  razvijanje svijesti o važnosti i utjecaju  čitanja naglas
⋄  razvoj različitih vrsta pismenosti
⋄  promocija hrvatske dječje književnosti,  jezika,  povijesti i  kulture
⋄  upoznavanje djela slovenske dječje književnosti, jezika,  povijesti i kulture
⋄  bogaćenje vokabulara  i razvoj kritičkog mišljenja
⋄  kreativno i suradničko korištenje Informacijsko-komunikacijske tehnologije
⋄  ovladavanje metodama istraživačkog rada
⋄  unapređivanje vještina i sposobnosti javnog nastupa
⋄  promocija europskog identitet

objavio: Davorka Facko-Vnučec   datum: 1. 4. 2020.