Područna škola Dubranec

Spiralna gredica

Potaknuti uređenjem školskog voćnjaka, roditelji učenika 1. razreda, Nikolina i Tomislav Deverić, predložili su da naprave radionicu s učenicima 1. razreda – izgradnja spiralne gredice i sadnja začinskog bilja.
Njihovim financijskim sredstvima, u iznosu od 500 kuna, kupili su sav potreban materijal za izgradnju spiralne gredice i napravili plan.
Učenici su zajedno s tatom Tomislavom čistili staru ciglu i slagali je u spiralu, a s mamom Nikolinom su razgovarali i učili o biljkama koje će zasaditi. Našlo se tu svega – lavanda, menta, matičnjak, vegeta, smilje, origano, pelin, bosiljak i mnoge druge. Prilikom sadnje bilja, radionici su se pridružili i svi ostali učenici škole. Svaki od njih odabrao je jednu biljku, opisivao ju i imenovao, te su od roditelja Deverić naučili i još ponešto o njima. Nakon toga svaki je
učenik zasadio svoju biljku u spiralnu gredicu, te su dobili zadatke o daljnjem načinu brige za bilje i njihovoj iskoristivosti i svrsi. Nakon nekog vremena cijelu priču o biljkama ćemo zaokružiti radionicom izrade krema i ostalih proizvoda na biljnoj bazi, upravo od tih biljaka koje su zasadili.
Mama i tata Deverić – veliko vam hvala!
Učiteljica Irena Meštrović

objavio: Davorka Facko-Vnučec   datum: 4. 6. 2019.