« Travanj 2024 »

Korisne stranice

Posjet Zagrebu

Učenici 4. razreda bili su 28. rujna na terenskoj nastavi u Zagrebu. Vidjeli smo zgradu Sveučilišne knjižnice, Koncertnu dvoranu Vatroslav Lisinski, Botanički vrt, Arhiv grada, Muzeju Mimara, Etnografski muzej, Muzej za umjetnost i obrt, novu Glazbenu akademiju na Trgu maršala Tita te Hrvatsko narodno kazalištu. Na Ilirskom trgu smo izašli iz autobusa i Basaričekovom ulicom produžili  dalje pješice. Vidjeli smo gdje je bila prva Zagrebačka pivorara. Na  Markovom trgu su djeca analizirala grbove na krovu Crkve svetog Marka. Naravno na Gradecu su ponovili po čemu je poznata isprava Zlatna bula i koje je godine kralj Bela IV povelju darovao Gradecu.- 1042. Imali smo sreću pa nam se pridružio i predsjednik Vlade gospodin Orešković i pozdravio djecu. Naravno vidjeli su i zgrade Vlade i Sabora.

Pred spomenikom Nikoli Tesli odgovarali su za što je on zadužen. Stigli smo do kule Lotrščak ispred koje predivan vidikovac na Donji Grad. Tu su se djeca na Štrosmajerovom šetalištu malo odmorila i pojela sendviče.

Nastavili smo kraj Crkve svete Katarine do Kamenitih vrata, Krvavog mosta, Tkalčićeve i napokon preko Dolca do Zagrebačke katedrale čiju smo unutrašnjost obišli. Tu su vidjeli ploču na glagoljici, spomenik Alojzija Stepinca i ostale sakralne vrijednosti naše predivne Katedrale.Naravno ponovili su godinu osnutka Zagrebačke nadbiskupije – 1094.

Obilazak smo završili ispred makete grada Zagreba kraj Trga bana Jelačića.

Tu su se prisjetili da je ban Jelačić zadužen za ujedinjenje Gradeca i Kaptola 1850.godine. Nastava je protekla odlično i djeca su se zadovoljna vratila kući.

Učiteljica Marina Golemac

objavio: Davorka Facko-Vnučec   datum: 29. 9. 2016.

Ovaj tjedan: 2078